Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 17 Ağustos depreminin 22. yıl dönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Başkan Albayrak anma mesajında şu ifadelere yer verdi:

Ülkemizde yaşanan en büyük depremlerden biri olan 17 Ağustos Depremi'nin 22. yıl dönümünde yaşamlarını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.

17 Ağustos 1999'da Gölcük'te ve sonrasında yurdumuzun dört bir yanında yaşanan depremler, Türkiye'nin aktif fay hatları üzerinde yer alan bir deprem ülkesi olduğunu çok acı bir şekilde göstermiştir.

Son yıllarda ülkemizde yaşanan depremler, orman yangınları ve sel felaketleri, gerekli önlemler alınmadığı takdirde doğal afetlerin çok daha zarar verici boyutlara ulaştığını ortaya koymaktadır. Unutulmamalıdır ki, afetler değil, tedbirsizlik öldürür.

En büyük dileğimiz gerek Tekirdağ'da gerekse yurdumuzun başka yerlerinde başta deprem olmak üzere doğal afetlerin yaşanmamasıdır. Ancak bizler afetlere karşı her koşulda hazırlıklı olmak durumundayız.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılından bu yana afetlere karşı önlemler alıyor ve bu doğrultuda kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. İlgili kurumlar ile işbirliği içerisinde projeler hazırlıyor ve hem çocuklarımıza hem de yetişkinlere teorik ve uygulamalı eğitimler veriyoruz. "Yardıma Uzanan İlk El" ve Yaşadığım Alanlar ve Kültürel Mirasım Depreme Hazır" adlı iki ayrı projemiz, Marmara Belediyeler Birliği tarafından altın karınca ödüllerine layık görüldü.

Kentimizde yaşanabilecek afetlerle ilgili risk analizlerini gerçekleştirerek gerekli çalışmaları yaparken, Türkiye'nin başka illerinde yaşanan afetlerin getirdiği zararların giderilmesine katkı sağlıyor ve afetzede vatandaşlarımıza yardım eli uzatıyoruz.

Halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalarımız bundan sonra da kesintisiz bir şekilde devam edecek.

Bu düşüncelerle 17 Ağustos Depremi'nde hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızı rahmetle anıyor, aynı acıların bir daha yaşanmamasını diliyorum.

Kadir ALBAYRAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı