Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 17 Ağustos depreminin 20. yıl dönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayınladı. Başkan Albayrak anma mesajında şu ifadelere yer verdi:


      Milletçe en kara gecelerimizden birini yaşadığımız, derin bir şekilde sarsıldığımız ve acı kayıplar verdiğimiz 17 Ağustos 1999 Depreminin üzerinden 20 yıl geçti.
17 Ağustos depremi, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini çok acı bir şekilde hatırlatmıştır. Meydana gelen deprem, ülkemizde yaşanan afetlerin ilki değildi ve sonuncusu da olmayacak. Aradan geçen zaman içerisinde yaşanan farklı ölçekli depremler bunu açık bir şekilde göstermektedir.
Depremler sonuçları itibariyle büyük afetlerdir. Ancak gerekli önlemler alınırsa yaşanan kayıpların önüne geçilebilir. 
      Aktif fay hatları üzerinde yer alan ülkemiz de her bakımdan olası depremlere karşı hazırlıklı olmalıdır. Aynı durum Tekirdağ ili için de geçerlidir. Tekirdağ ili 1. derece deprem riski taşıyan iller içerisinde yer almaktadır. Bu bilinçle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, göreve geldiğimiz tarihten bu yana depreme karşı önlem almak amacıyla kapsamlı bir şekilde çalışmalar yürütüyoruz.
Yaptığımız hazırlıklar ile can ve mal kayıplarımızı en düşük seviyeye indirmeyi hedefliyoruz. İlgili kurumlar ile işbirliği içerisinde projeler hazırlıyor ve hem çocuklarımıza hem de yetişkinlere teorik ve uygulamalı eğitimler veriyoruz.
      Umarım bir daha büyük çaplı depremler yaşanmaz. Ama yaşanabilecek en kötü durum karşısında bile hazırlıklı olmalıyız. Unutulmamalıdır ki; deprem değil, bilinçsizlik ve tedbirsizlik öldürür.
Bu düşüncelerle 17 Ağustos depreminde hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızı rahmetle anıyor, aynı acıların bir daha yaşanmamasını diliyorum.