Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 17 Ağustos depreminin 21. yıl dönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Başkan Albayrak anma mesajında şu ifadelere yer verdi:

Milletçe en kara gecelerimizden birini yaşadığımız, derin bir şekilde sarsıldığımız ve acı kayıplar verdiğimiz 17 Ağustos depreminin 21. yıl dönümünde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımızı anıyoruz.

Resmi raporlara göre 17.480 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği ve 23.781 vatandaşımızın yaralandığı 17 Ağustos Depremi, milyonlarca vatandaşımızın yüreğinde derin yaralar açmıştır.

17 Ağustos 1999 ve sonrasında yaşanan depremler, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini çok acı bir şekilde hatırlatmıştır. Gelecekte de çeşitli büyüklükte depremlerin yaşanması beklenmektedir. Ancak gerekli önlemler alınırsa yaşanan kayıpların önüne geçilebilir.

Tekirdağ ilimizin deprem kuşağında yer aldığı gerçeğinden hareketle göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı bünyesinde kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdik.

Yaptığımız hazırlıklar ile can ve mal kayıplarımızı en düşük seviyeye indirmeyi hedefliyoruz. İlgili kurumlar ile işbirliği içerisinde projeler hazırlıyor ve hem çocuklarımıza hem de yetişkinlere teorik ve uygulamalı eğitimler veriyoruz.

Deprem ve afetlerden sonraki ilk 72 saat içerisinde kurtarma faaliyetlerinin hızlı ve etkin biçimde yürütülebilmesine imkân sağlayan "Yardıma Uzanan İlk El" adlı projemiz, Marmara Belediyeler Birliği tarafından altın karınca ödülüne layık görüldü.

Halkımızın can ve mal güvenliğini korumak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Umarım ülkemizde deprem ve afetler yaşanmaz. Ama bizler her koşulda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmalıyız. Unutulmamalıdır ki; deprem değil, bilinçsizlik ve tedbirsizlik öldürür.

Bu düşüncelerle 17 Ağustos depreminde hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızı rahmetle anıyor, aynı acıların bir daha yaşanmamasını diliyorum.

Kadir ALBAYRAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı