Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında, deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla, deprem simülasyon tırı ile birlikte çevre il ve ilçelerde bilinçlendirme programı düzenledi. Bu kapsamda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin deprem simülasyon tırı ile Süleymanpaşa ilçesinin yanı sıra Edirne ve Uzunköprü’de okul öncesi, ilk ve ortaöğretim ile üniversite öğrencileri ve vatandaşlara yönelik uygulamalı deprem eğitimi verildi. Trakya Üniversitesi Edirne 14. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresine katılım sağlandı. Uzunköprü Belediyesi'nin daveti üzerine Uzunköprü'de öğrencilere eğitimler verildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan deprem simülasyon tırıyla, öğrencilere ve vatandaşlara depremde karşılaşılabilecek olası riskler, deprem öncesi, anı ve sonrasında yapılması gereken davranışlar ve afet bilincini geliştirmek üzere eğitimler verildi.

Edirne, Uzunköprü, Süleymanpaşa ve Çorlu'da düzenlenen uygulamalı eğitim programlarına vatandaşlar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterirken, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı’nda görevli Jeoloji ve Jeofizik Mühendisleri tarafından, olası deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda hem teorik hem de pratik olarak bilgilendirmelerde bulunuldu.

 

BAŞKAN KADİR ALBAYRAK: “DEPREM ÜLKEMİZİN GERÇEĞİ, BİZ DE BU GERÇEK DOĞRULTUSUNDA BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ”

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak deprem çalışmalarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan Albayrak, “Türkiye bir deprem ülkesi. Yurdumuzun büyük bir bölümü deprem riskiyle karşı karşıya. Olası depremlerde meydana gelebilecek kayıpları en aza indirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Deprem simülasyon tırımız ile vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize uygulamalı eğitimler veriyoruz. Tekirdağ ilimizin yanı sıra talepler doğrultusunda güzel ülkemizin diğer illerinde ve ilçelerinde de eğitim programları düzenliyoruz. Halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek.” dedi.