Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen panel İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Panelde bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, deprem bölgesinde yer alan Tekirdağ'da deprem gerçeğini kabul etmek zorunda olduklarının altını çizen Başkan Albayrak, "Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ilk kurduğumuz dairelerin başında deprem dairesi gelmektedir. Deprem konusunda oldukça hassasız. Deprem konusunda arazi araştırmalarından bilinçlendirme çalışmalarına kadar gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Bugün de burada Japon Bilim adamlarının katılımı ile İstanbul'dan gelen konunun uzmanı akademisyenlerimiz ile birlikte Marmara Denizi'nde bulunan fayın hareketlerinden deprem zararlarının azaltılması için gerekli tedbirlere kadar deprem konusunu enine masaya yatıracağız. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak deprem konusunda yapılacak tüm çalışmalara gerekli desteği vermeye de hazırız" dedi.

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener de, deprem ile ilgili yapılan çalışmalar ve Mardim projesi ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

Konuşmaların ardından Panelistler İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Oğuz Özel, Boğaziçi Üniversitesi'nden Ali Pınar, Japonya Tokyo Üniversitesi'nden Prof. Muneo Hori ve Japonya Nagoya Üniversitesi'nden Prof. Yoshiyuki Kaneda, Marmara Denizi'nde bulunan fay ile ilgili yapılan araştırmalar, tsunami zararlarının azaltılması ve Tekirdağ özelinde yapılan araştırmalar ve ileriye dönük yapılması gereken çalışmalar ile ilgili sunum eşliğinde ayrıntılı bilgi aktarımında bulundular.