Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı (Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Dairesi Başkanlığı) ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Tekirdağ İlimizde Afet ve Acil durumlara karşı vatandaşlarımızda farkındalık sağlayarak gönüllülük bilincini oluşturmak amacıyla Tekirdağ Afet Gönüllüleri (TAG) projesi hayata geçirilmiştir.

TAG Projesi ile Afet ve acil durumlara karşı Tekirdağ halkımızda afetlere karşı farkındalık oluşturularak bireysel önlem alınması, gönüllü bireylere eğitim verilerek afet ve acil durumlarda profesyonel ekiplere destek olunması, afetlerin altın saatleri dediğimiz ilk 72 saat sürecinde, her mahallede halkı doğru bir şekilde yönlendirecek çekirdek ekiplerin kurularak, bu ekipler vasıtasıyla basit arama ve kurtarma, yangın, ilk yardım ve haberleşmenin yapılması hedeflenmiştir. Projesi ile Tekirdağ İlimizde Afet Gönüllüsü bilinci sürdürülebilir bir gönüllülük sistemi oluşturularak ve gönüllülük bilincinin yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

Öncelikli olarak Süleymanpaşa ilçemizdeki mahallelerde başlatılan TAG projesine mahalle muhtarlarımızla toplantılar yapılarak başlanmıştır. Mahalle Muhtarlarımızın öncülüğünde her mahalleden 10 kişilik gönüllü bireylerin tespit edilmiş ve gönüllü olarak kayıtları yapılmıştır.

Şu ana kadar kaydedilen toplam 145 afet gönüllüsünün, 16-22 Nisan 2018 tarihleri arasında eğitimlerine başlanılacaktır. Eğitimlerde gönüllülerimize Tekirdağ İlimizin afetselliği, temel afet bilinci, temel ilkyardım, temel yangın bilgisi ve telsiz sistemleri ve kullanım bilgisi eğitimleri verilecektir.

Ayrıca Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından alınarak Süleymanpaşa İlçesi için 100.Yıl, Gündoğdu-Turgut ve Değirmenaltı Mahallelerinde konulan Afet Konteynerlerinin içerisinde bulunan kurtarma malzemeleri, uygulamalı olarak gönüllülere anlatılacaktır.

Eğitimler AFAD, Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve TRAC eğitim uzmanları tarafından gerçekleştirilecektir. Eğitimler sonucunda yapılacak sınav sonucunda başarılı olan gönüllülerimize sertifika ve kimlik verilecektir.

Tekirdağ Afet Gönüllüsü olmak isteyen vatandaşlarımız https://tekirdag.afad.gov.tr/tr/26214/Gonullu-Ol internet adresinden online başvuruda bulunabilmektedir.