Kurulduğu 2014 yılından bu yana sosyal demokrat belediyecilik anlayışının en önemli örneklerini veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlarda deprem bilincini oluşturmak ve depremden korunmak için alınacak önemler konusunda bilinç oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ İÇİNDE BİR İLK

      Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından deprem bilincini oluşturmak için başlatılan çalışmalar kapsamında deprem simülasyon eğitim tırları hayata geçirildi. Türkiye'deki büyükşehir belediyeleri içinde ilk olma özelliği taşıyan eğitim tırları ile 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında il genelinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilköğretim okulları ziyaret edilerek, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan yetkililer tarafından öğrencilere deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler anlatılıyor. Öğrenciler, yaşam alanlarının küçük bir örneğinin oluşturulduğu deprem tırlarında eşyaların duvar ve zeminlere sabitlenmesinin önemini, deprem yaratacağı korku ve şoku nasıl aşacakları gibi konuları 6 büyüklüğünde yaşatılan deprem canlandırması ile öğreniyorlar. Eğitimde ayrıca depreme hazırlık aşamasında nelere dikkat edilmesi, deprem çantasında nelerin bulunması gerektiği gibi hayati öneme sahip konulara da dikkat çekiliyor.

120 BİNİ AŞKIN KİŞİ EĞİTİLDİ

      Konu ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, afetlere hazırlıklı olmanın hayat kurtardığını belirterek, "İlimiz birinci dereceden deprem kuşağı içerisinde yer alıyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ilimiz genelindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulları tek tek ziyaret ederek öğrenci, öğretmen ve hizmetlilere deprem öncesi ve deprem sırasında yapılması gerekenler ile ilgili eğitim veriyoruz. Bu kapsamda şimdiye kadar 120 bini aşkın kişi eğitilmiştir. Çocuklar geleceğimizdir, eğitilen her çocuk gelecekte ışık saçacaktır. Tekirdağ'ın birinci dereceden deprem kuşağında yer aldığını göz önünde tutarsak öğrencilere deprem simülasyon tırları ile verdiğimiz eğitimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılır." şeklinde konuştu.