Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ), 12 Ekim Acil Yardım ve Afet Yöneticileri ile 13 Ekim Uluslararası Afet Risk Azaltma Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de etkinliğe katılarak Büyükşehir Belediyesinin afetlere hazırlık çalışması hakkında sunum gerçekleştirdi.

      NKÜ Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Tekirdağ Vali Yardımcısı Murat Eren, TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Emin Pehlivan, il protokolü ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

17 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİLDİ

      Etkinlikte Büyükşehir Belediyesinin afetlere hazırlık çalışmaları ile ilgili sunum gerçekleştiren Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi personellerinden Jeofizik Mühendisi Gözde Taşseten, Süleymanpaşa ilçesi Kentsel Dönüşüm Master Planı, Şarköy ilçesi mevcut durum analizi çalışmaları, zemin açısından potansiyel risk taşıyan bölgelerin belirlenmesi gibi çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gözde Taşseten ayrıca, "Depreme karşı hazırlıklı olmak amacı ile deprem simülasyon tırı ile öğrenci ve öğretmenlere yönelik eğitim düzenledik. Simülasyon tırında Ağustos 2018 tarihinden bugüne yaklaşık 17 bin öğrenciye eğitim verildi.  Afet yönetimi şube müdürlüğümüz tarafından olası bir afet halinde vatandaşlarımıza en hızlı şekilde yardım sağlamak, acil ihtiyaç duyulacak temel malzeme ve ekipmanları karşılamak amacıyla, içerisinde arama-kurtarma, ilkyardım, barınma, giyim ve defin gibi öncelikli alanlara dair çeşitli malzemeler bulunan 15 adet konteyner alındı." dedi. Program etkinlik kapsamında yapılan diğer sunumların ardından sona erdi.